Hosting - jak ominąć oszustów i ich nieuczciwe oferty!

Kiedy kilka/kilkanaście lat temu rozpoczynaliśmy swoją przygodę z rzeczywistością wirtualną z całą pewnością nie pomyślelibyśmy, że XXI wiek przyniesie nam tyle nowości, zaskakujących zmian, pomysłów.
Aktualnie niemal każdy posiada lub pracuje na korzyść jakiejś witryny internetowej. To, co jest w niej zamieszczane przyciąga uwagę czytelników, czyli inaczej mówiąc – potencjalnych klientów. Aby jednak tego rodzaju prowadzenie biznesu miało swoje korzyści, musimy zadbać o zupełną bezawaryjność witryny. Sami z doświadczenia wiemy, że wchodząc na stronę, która bardzo długo się ładuje lub w ogóle nie wyświetla zawartości traci w naszych oczach. Drugi raz z całą pewnością tego adresu już nie odwiedzimy.
Odnośnie witryny internetowej coraz popularniejsze stają się zapytania dotyczące hostingu. Warto dodać, dla niewtajemniczonych, że hosting to miejsce, w którym przechowywane/gromadzone są wszystkie materiały – zdjęcia, filmy, pliki, treści, ukazujące się osobom odwiedzającym witrynę. Kiedy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z prowadzeniem witryny www i nie jesteśmy do końca pewni czy przyniesie nam ona korzyści, możemy wypróbować darmowy hosting, ale jeżeli mamy pieniądze – darmowy hosting lepiej ominąć. Tak naprawdę nikt nie zagwarantuje nam, że strona będzie się zawsze wyświetlać, w razie jakichkolwiek wątpliwości nikt nie udzieli nam rzetelnej odpowiedzi na zadane przez nas pytania.
Zakup usługi hostingowej powinien być owiany mniej więcej taką samą metodą, jak zakup drogocennej rzeczy, czy sprzętu gospodarstwa domowego. Kupując laptop, tablet, smartfon czy lodówkę, odkurzacz – najbardziej interesującą nas kwestią jest funkcjonalność. Uwagę koncentrujemy na specyfikacji produktu, a dopiero później porównujemy ją z ceną danego produktu.
Tak samo powinniśmy rozważać kwestię hostingu. Darmowy hosting nie gwarantuje nam tak naprawdę niczego. Jest to przykład dobrej zabawy, dla nastoletnich hobbystów, którzy bardzo chcieliby podzielić się w Internecie swoją pasją. Jeżeli natomiast witryna, którą zamierzamy prowadzić ma służyć szerszemu gronu odbiorców – ma być stroną firmową, a tym bardziej e-biznesem, bez odpowiedniego hostingu nie zawojujemy rynku.
Hosting płatny, pomimo tego, że uiszczamy za niego opłatę, również warto wcześniej prześwietlić. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które bazują na naszej niewiedzy i braku doświadczenia. Hosting, to usługa, którą wykupujemy na rok, a następnie musimy ją odnowić bądź z niej zrezygnować. Oczywistym jest jednak, że każdemu z nas zależy na długotrwałej współpracy z usługodawcą hostingu. Wiele firm kusi nas ofertą hostingu rocznego za złotówkę – niczego nie podejrzewający cieszymy się, że możemy zakupić usługę za aż tak śmieszne pieniądze. Nie wiemy jednak, że za rok cena hostingu będzie kilkukrotnie, a zdarza się, że nawet kilkunastokrotnie wyższa, niż u usługodawcy, u którego już w pierwszym roku zapłacimy np. sto złotych.


Rynek usług jest naprawdę niesamowicie bogaty w oferty, dlatego pamiętajmy, że nie ma nic za darmo i nic za malutkie sumy, ponieważ firmie najzwyczajniej w świecie by się to nie opłacało.
Kolejnym punktem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest hosting bez limitów. Ustaliliśmy już, że nie ma hostingu za darmo więc pora wyjaśnić, że nie ma również hostingu bez limitu. Najlepiej zwrócić się z zapytaniem do usługodawcy z zapytaniem o roczne SLA, które powinno wynosić 99.95%, ponieważ każda niższa wartość wiąże się z dużymi problemami. Warto zawsze rzetelnie czytać informacje o usłudze, albo w razie wątpliwości kierować zapytania do usługodawców – w ten sposób unikamy problemów finansowych i dobitnego rozczarowania. Polecamy również zapoznać się z polityką firmy – w przypadku hostingu dobrze wiedzieć, jaka procedura zostanie zastosowana w momencie przekroczenia przez nas limitu. Bardzo często hostingodawcy, bez uprzedniego powiadomienia, automatycznie zaczynają naliczać opłaty za przekroczony transfer – nie trzeba chyba dodawać, że są to ogromne sumy.
Zważając na to, że w sieci możemy przeczytać o danej firmie skrajne opinie, warto zasięgnąć informacje od znajomych, poprosić o podpytanie rodziny, czy może ktoś słyszał na temat danej działalności. Możemy również poczytać na niezależnych blogach o tym, czy ich właściciele zadowoleni są z usług danej firmy. Sprawdzić czy w sieci pojawiały się informacje odnośnie poważniejszych awarii, czego one dotyczyły i w jakim czasie poradzono sobie z jej usunięciem. Krótkie awarie czy chwilowy brak dostępu do poczty może zdarzyć się każdemu, jeżeli jednak tego rodzaju utrudnienia zdarzają się co dzień, lepiej poszukać innego hostingodawcy.
Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę dobrze jest zweryfikować gdzie dana firma przetrzymuje dane. Większość firm bez problemu zamieszcza tego rodzaju informację na swojej witrynie. Centra dane mogą być zlokalizowane w Polsce, ale i w krajach UE. Pamiętajmy jednak, że serwery znajdujące się poza granicami naszego kraju wpływają na pingi, czyli czas odpowiedzi serwera. Nie da się ukryć, że najlepiej byłoby gdyby firma dysponowała serwerami w Polsce.
Bezpieczeństwo danych to jednak z najistotniejszych kwestii – dlatego też niech nie umknie nam i ten aspekt, kiedy zapytamy firmę o częstotliwość wykonywania backupów. Dopytajmy czy jest on wykonywany we wszystkich pakietach – może się okazać, że pakiet podstawowy nie posiada takiej funkcji, a wtedy sami wiemy czym może skończyć się tego rodzaju eksces.
Nie da się ukryć, że najlepiej przetestować firmę, w której chcemy wykupić hosting. Lepiej od razu wiedzieć, z kim możemy mieć do czynienia, niż później żałować swojej decyzji. Firma powinna posiadać kilka możliwych źródeł kontaktu z klientem – podstawą jest telefon, mail i czat. Jeżeli oferują dodatkowy kanał pomocy, pozostaje nam się tylko cieszyć. Zadzwońmy na infolinię, zadajmy kilka pytań – im więcej, tym lepiej, dzięki temu sprawdzimy jak długo trzeba czekać na połączenie z konsultantem, jaka jest jakość rozmowy, czy rozmówca jest kompetentny, czy potrafi udzielić nam informacji…
Nie bój się zapytać o możliwość przetestowania usługi. Tak naprawdę większe firmy hostingową oferują taką opcję same. Jeżeli jednak wolisz wybrać mniejszą działalność, która nie posiada w swojej ofercie wariantu testowego – zapytaj czy istnieje możliwość wypróbowania przez kilka dni hostingu.
Skoro prawie wszystko już zweryfikowaliśmy, pozostaje nam jeszcze poznać założyciela firmy. Bardzo często okazuje się, że nasz usługodawca jest „człowiekiem widmo” – nieuchwytnym, niedostępnym, zapracowanym… W takich przypadkach lepiej nie ufać działalnościom, którymi nie wiadomo nawet kto zarządza. Warto w KRS wyszukać daną firmę, aby mieć pewność czy dobrze robimy zawierzając swoją działalność właśnie temu hosterowi.
Dobrze byłoby, gdyby wybrana przez nas firma posiadała standardy ISO, w szczególności ISO 9001, ISO 27001. Są to standardy odpowiadające kolejno – zarządzaniu jakością oraz zarządzaniu bezpieczeństwa informacji.
Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom już nigdy nie trafisz na nieuczciwe oferty hostingu i nie dasz się zwieść cudownym promocjom i niepowtarzalnym ofertom.